Wyjaśniamy różnice: żłobki i przedszkola. Co wybrać?

Zajęcia dodatkowe dla dzieci w przedszkoluŻłobki i przedszkola to dwa typy placówek, które sprawują opiekę nad dziećmi przed pójściem przez nie do szkoły podstawowej. Pomimo tego, że mają wiele podobieństw, sporo je jednak różni. Co więcej, to właśnie te drugie mają największe znaczenie przy wyborze miejsca dla kilkulatka. Zobacz, czym charakteryzują się poszczególne rodzaje placówek, i czy żłobek może być razem z przedszkolem.

Czym się różni żłobek od przedszkola? 

Porównując przedszkole i żłobek, najważniejszą różnicą, z której tak właściwie wynikają kolejne, jest wiek podopiecznych znajdujących się w placówce. Żłobki przeznaczone są dla najmłodszych dzieci – według prawa oświatowego do placówek tego typu mogą być przyjmowane maluchy po ukończeniu 20 tygodnia życia. Wielu rodziców czeka jednak z rozpoczęciem żłobkowej kariery dziecka do końca urlopu macierzyńskiego, a więc do czasu aż skończy ono 1 rok. Z kolei przedszkole to kolejny „szczebel”. Uczęszczają do niego kilkulatki do momentu pójścia do szkoły.

Czym się różni żłobek od przedszkola w dalszej kolejności?

  • Liczba dzieci przypadających na jednego opiekuna: w żłobku 1 opiekun ma mieć pod swoją opieką maksymalnie 8 dzieci, w przedszkolu zaś 1 nauczyciel oraz osoba wspomagająca mogą nadzorować całą grupę (nawet do 25 dzieci).
  • Wykształcenie kadry: w żłobku pracują tylko osoby mające odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie. Mogą to być na przykład pielęgniarki, położne, opiekunki dziecięce, czy nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej i pedagodzy. Prócz wykształcenia powinny mieć one także praktykę w opiece nad dziećmi poniżej 3 lat lub ukończone odpowiednie szkolenie. Dopuszcza się także współpracę z osobami z odpowiednią praktyką lub po kursie. W odróżnieniu od żłobków przedszkola zatrudniają przede wszystkim osoby z wykształceniem kierunkowym. Są to albo absolwenci zakładu szkolenia nauczycieli, albo absolwenci studiów wyższych, co najmniej licencjackich, kierunków oferujących również przygotowanie pedagogiczne, a więc pedagogiki opiekuńczej, specjalnej lub wczesnoszkolnej, czy wychowania przedszkolnego.
  • Struktura programu nauczania: przedszkole i żłobek w równych stopniu są zobowiązane do realizacji zajęć dostosowanych do wieku i umiejętności podopiecznych. Ich wymiar różni się jednak pomiędzy typami placówek – w przedszkolach jest ich więcej, a zajęcia wymagają większej koncentracji i obejmują szerszy zakres wiedzy oraz umiejętności.
  • Zajęcia dodatkowe: porównując przedszkole a żłobek, różnice widoczne są także w obszarze zajęć dodatkowych. Przedszkola z reguły oferują ich o wiele więcej – mogą to być na przykład języki obce, tańce, rytmika, robotyka, czy inne. Co więcej, wiele niepublicznych placówek przedszkolnych ma określony profil, dzięki czemu cały ich program jest podporządkowany rozwojowi określonych kompetencji.

Do jakiego wieku dziecko może chodzić do żłobka? 

Kwestia tego, do jakiego wieku dziecko może chodzić do żłobka, regulowana jest przez prawo oświatowe. Według niego opieka nad maluchem może być sprawowana do końca roku szkolnego, w którym kończy 3 rok życia. Wielu rodziców nie czeka jednak do tego momentu i decyduje się na wcześniejsze posłanie pociechy do przedszkola. Kiedy można przejść ze żłobka do przedszkola? Jest to możliwe, gdy dziecko ma 2,5 roku.

Szukasz placówki przyjaznej dla trzylatków lub jeszcze młodszych maluchów? Postaw na Bajeczkę – przedszkole na Woli. To niepubliczna placówka przedszkolna, która spełnia najwyższe standardy. Naszą wizytówką jest przede wszystkim sympatyczna kadra skoncentrowana na potrzebach swoich podopiecznych, świetnie zorganizowane, kolorowe wnętrza, a także rozmaite aktywności, które pozwalają dzieciom rozwijać ich pasje i zainteresowania. Już teraz sprawdź ofertę, którą przygotowaliśmy!

Dzieci na wspólnej zabawie w przedszkolu.

Kiedy ze żłobka do przedszkola?

Ustawy dotyczące organizacji żłobków i przedszkoli pozostawiają około półroczne okienko, w którym dziecko może uczęszczać tak samo do jednego, jak i drugiego rodzaju placówki – w przedszkolach opieką mogą być objęte dzieci już 2,5-letnie.

Zastanawiając się nad tym, czy wybrać żłobek, czy przedszkole dla takiego brzdąca, warto jednak zwrócić uwagę nie tylko na wiek. Tutaj znaczenie ma przede wszystkim gotowość przedszkolna. Świetnie podsumowuje to, nawiązując jednocześnie do różnic pomiędzy poszczególnymi placówkami, warszawskie przedszkole Bajeczka:

„Niektórzy zastanawiają się, jaka jest różnica między przedszkolem i żłobkiem: w żłobku przebywają mniejsze dzieci, które wymagają więcej atencji. Dzieci powyżej 2,5 roku życia mogą iść już do przedszkola, gdzie będą się wspaniale rozwijać, obserwując starszych kolegów. Warto jednak pamiętać, że dzień w przedszkolu wymaga więcej koncentracji od dziecka, a zajęcia są inne niż w żłobku. Również sam rozwój dzieci jest bardzo zróżnicowany i zindywidualizowany, dlatego rodzic przy podejmowaniu decyzji o tym, czy żłobek, czy przedszkole, powinien zwrócić uwagę nie tylko na wiek dziecka, ale również jego rozwój emocjonalny i społeczny.”

Czy żłobek może być razem z przedszkolem?

Żłobki, przedszkola, czy kluby dziecięce mogą znajdować się w tym samym budynku oraz być zarządzane przez jedną osobę prawną lub fizyczną, jednak nie mogą być ze sobą połączone na takiej zasadzie, jak tworzy się zespoły szkolno-przedszkolne. Wynika to z tego, że każda z tych placówek objęta jest innymi przepisami co do tego, jak ma wyglądać opieka i kto może ją sprawować.

ZOBACZ WIĘCEJ AKTUALNOŚCI