Zabawy w przedszkolu są jednym z najważniejszych narzędzi wspierających naukę i rozwój dzieci. To nie tylko sposób na spędzenie czasu, ale również poznawanie otaczającego świata w przystępnej dla najmłodszych formie, wchodzenie w interakcje społeczne, czy odkrywanie własnych granic. Zobacz, dlaczego gry i zabawy w przedszkolu mają tak duże znaczenie i czy można zastąpić je innymi rodzajami aktywności.
Zabawy w przedszkolu, na placu zabaw, czy w domu stanowią podstawowy, naturalny sposób zdobywania wiedzy i zapewniają wszechstronny rozwój dziecka. Mogą być wykorzystywane także jako narzędzie terapeutyczne, na przykład w terapii integracji sensorycznej lub zaburzeń mowy. Jakie obszary wspomagają zabawy dzieci w przedszkolu?
Przeczytaj też: Przedszkole – od jakiego wieku można posłać dziecko?
Rodzaje zabaw w przedszkolu można podzielić między innymi na:
Zabawy dla dzieci w przedszkolu mogą być kierowane lub niekierowane. Zabawy kierowane to takie, które są planowane i prowadzone przez nauczycieli dla uzyskania określonych celi. Mogą to być aktywności z wykorzystaniem muzyki i ruchu, zajęcia tematyczne, czy prace plastyczne z określonymi motywami. Z kolei zabawy niekierowane są inicjatywą dzieci, które same decydują o tym, co chcą robić. Takie aktywności kładą większy nacisk na rozwój kreatywności oraz kompetencji społecznych i emocjonalnych. Jak mogą być realizowane takie zabawy dla dzieci? Przedszkole wspiera je na przykład poprzez spędzanie czasu na placu zabaw, zapewnienie możliwości swobodnej zabawy w sali, czy korzystanie z zabawek mających kreatywne wykorzystanie.
W przypadku 3-letnich maluchów, które dopiero zaczynają i odkrywają przedszkole, zabawa często przebiega samotnie lub odbywa się w małych grupach, co jest całkowicie normalne na tym etapie rozwoju. Dopiero później zaczyna pojawiać się potrzeba wspólnych aktywności z innymi – dla 6-latków koledzy i koleżanki są już zazwyczaj bardzo ważni i często niezbędni do udanej zabawy.
Podczas zabawy w przedszkolu dzieci często mogą korzystać z wielu różnych zabawek. W zależności od wieku grupy, czy profilu placówki mogą to być na przykład maskotki, lalki, samochody, puzzle, układanki i tablice manipulacyjne, klocki, zabawki interaktywne, instrumenty muzyczne, książeczki, a także zabawkowe kuchnie, sprzęty gospodarstwa domowego i inne. Warto jednak pamiętać, że nie zawsze ulubione zabawy dzieci w przedszkolu wiążą się właśnie z nimi. Zazwyczaj najmłodsi wcale nie potrzebują zabawek, by miło i efektywnie spędzać czas.
Szukasz placówki, która dba o wszechstronny rozwój dziecka i wykorzystuje do tego takie elementy jak spontaniczna zabawa? Przedszkole w pobliżu Bemowa Bajeczka codziennie otwiera się na potrzeby swoich podopiecznych. U nas każdy dzień to okazja do nauki czegoś nowego, a atrakcyjne programy zajęć łączące naukę z zabawami dla dzieci w przedszkolu pozwalają jeszcze efektywniej wykorzystać wspólnie spędzany czas. Już teraz odwiedź naszą placówkę i przekonaj się, ile mamy do zaoferowania!