Jakie są cechy dobrego nauczyciela w przedszkolu?

Chociaż wybierając placówkę dla dziecka, można brać pod uwagę różne czynniki, często jednym z tych najważniejszych jest kadra nauczycielska, która będzie sprawować opiekę nad maluchem. Co jednak jest najbardziej istotne przy wyborze właśnie tego zawodu? Jakie cechy powinien mieć dobry nauczyciel przedszkola? Kto w ogóle może nim zostać? Poznaj odpowiedzi na te i inne pytania!

Kto to jest przedszkolanka? 

Przedszkolanką nazywa się potocznie osobę, która sprawuje opiekę nad dziećmi i prowadzi zajęcia edukacyjne w przedszkolu. Określenie to jest pamiątką z czasów, kiedy w placówkach tego typu zatrudniano absolwentów studium nauczycielskiego lub liceum pedagogicznego. Chociaż dzisiaj taki rodzaj wykształcenia jest już niewystarczający, by móc pracować w zawodzie, sama nazwa pozostała i jest używana zamiennie z innymi terminami.

Dlaczego nie mówi się przedszkolanka? Właśnie ze względu na to, że posadę w przedszkolu może objąć nie „przedszkolanka” a nauczyciel, bardziej adekwatne jest posługiwanie się terminem „nauczyciel/ka wychowywania przedszkolnego”.

Co potrzebuje nauczyciel przedszkola? 

Dobry nauczyciel przedszkola powinien posiadać nie tylko szereg cech pozwalających mu na uprawianie tego zawodu, ale także odpowiednie wykształcenie. Według prawa oświatowego, aby móc uczyć w przedszkolu, należy skończyć studia licencjackie lub magisterskie na kierunku pedagogika w specjalności przygotowującej do pracy z dziećmi w wieku przedszkolnym/wczesnoszkolnym, albo na innym kierunku zgodnym z przedmiotem prowadzonych zajęć, tyle że wtedy dodatkowo konieczne jest posiadanie przygotowania pedagogicznego. Kompetencje nauczyciela w przedszkolu można uzyskać także dzięki ukończeniu zakładu kształcenia nauczycieli w określonej specjalności. Takie osoby mogą uczyć we wszystkich rodzajach placówek przedszkolnych. Jakie one mogą być? Zobacz: Rodzaje przedszkoli: czym różnią się od siebie przedszkole publiczne, prywatne i samorządowe?

przedszkole wola

Co jest ważne w pracy z dziećmi? 

Praca z małymi dziećmi jest bardzo specyficzna i nie każdy ma do niej predyspozycje. Codzienny kontakt z kilkulatkami wymaga przede wszystkim ogromnych pokładów empatii oraz posiadania określonej wiedzy z zakresu rozwoju najmłodszych. Wśród cech dobrego nauczyciela przedszkola można wymienić także odpowiedzialność, spostrzegawczość i cierpliwość, które pozwolą na nie tylko na „prawidłowe sprawowanie” opieki nad dziećmi, ale także wspieranie ich indywidualnego rozwoju.

Jakie cechy powinien mieć dobry nauczyciel w przedszkolu? 

Cechy dobrego nauczyciela przedszkola nie mogą ograniczać się jedynie do tych wyżej podanych. Osoby, które pracują z dziećmi, szczególnie kilkulatkami, powinny wyróżniać się także dużą kreatywnością, co pozwoli im na organizowanie angażujących zajęć dostosowanych do możliwości poznawczych podopiecznych. Jednocześnie ze względu na to, co robi nauczyciel w przedszkolu i jaki charakter ma jego praca, niezbędne jest również zaangażowanie i dużo chęci do pracy. Co więcej, cechy dobrej przedszkolanki powinny pozwalać jej na budowanie pozytywnego i bezpiecznego środowiska dla rozwoju dzieci. Tylko w takim będą mogły one bowiem efektywnie się uczyć, kształtować swoją tożsamość i rozwijać poczucie własnej wartości.

Co jest najważniejsze w pracy nauczyciela przedszkola? 

Zastanawiając się nad tym, jaki powinien być nauczyciel przedszkola, warto zdawać sobie sprawę, że ten zawód ma także drugie oblicze – to nie wyłącznie praca z dziećmi. Osoby zatrudnione w placówkach są zobowiązane także do przygotowywania szeregu dokumentacji związanej między innymi z procesem kształcenia, czy oceną poziomu funkcjonowania podopiecznych. Dobry nauczyciel przedszkola musi sobie zdawać sprawę, że praca z dziećmi wymaga ciągłego podnoszenia swoich kwalifikacji oraz sprawnego adaptowania się do nowoczesnych trendów i zmieniających się narzędzi w pracy nauczyciela.

Jednak niezależnie od pytań, jaki powinien być dobry nauczyciel, trzeba postawić sobie także inne – jakie powinno być dobre przedszkole. Przede wszystkim musi ono zapewniać wsparcie oraz pewną swobodę swoim pedagogom. Dzięki temu nie tylko będą mogli oni realizować program edukacji przedszkolnej, zachowując elastyczność względem podopiecznych, ale również chętniej zaczną przychodzić do pracy. Z kolei o tym, czym się kierować przy wyborze placówki, przeczytasz tutaj: Dobre przedszkole, czyli jakie? Podpowiadamy, jakie przedszkole wybrać dla swojej pociechy.

W niepublicznym przedszkolu Bajeczka dobrze wiemy, jak ważną rolę w życiu dzieci odgrywają „ciocie” sprawujące nad nimi opiekę. Dlatego też dbamy o to, żeby nasza kadra miała wszystkie cechy dobrego nauczyciela przedszkola. Nasi pedagodzy są ciepli i empatyczni, a do tego doskonale rozumieją potrzeby najmłodszych i umieją na nie reagować. Jeśli chcesz poznać nas bliżej, odwiedź nasze przedszkole na Woli! Już teraz przekonaj się, że to miejsce idealne dla Twojej Pociechy.

ZOBACZ WIĘCEJ AKTUALNOŚCI