Relacje z rówieśnikami są ważne dla dzieci w każdym wieku, także tych najmłodszych. To właśnie dzięki nim rozwijają one wiele ważnych umiejętności i uczą się funkcjonować w grupie. O czym należy pamiętać w kwestii budowania relacji rówieśniczych? Oto odpowiedzi na pytania najczęściej nurtujących rodziców!
Chociaż relacje z rówieśnikami w przedszkolu mogą przybierać różne formy, każda z nich, nawet ta trudna i pełna konfliktów, jest ważna oraz stanowi swoisty wkład w rozwój malucha. Co więcej, w przypadku dzieci przedszkolnych rodzaj i charakter znajomości mocno odzwierciedla etap, na którym te aktualnie się znajdują. Z tego też względu ich relacje z rówieśnikami często są bardzo zmienne i brakuje im trwałości. Dzieje się tak dlatego, że w przypadku 3-, 4-, a nawet 5-latków główną formą interakcji jest zabawa, a nie głęboka więź emocjonalna. Nie oznacza to jednak, że wszystkie relacje dzieci w przedszkolu na pewno zakończą się wraz z opuszczeniem jego murów. Niektóre znajomości bywają bowiem na tyle trwałe, że są kontynuowane również na etapie szkolnym. Więcej o rozwoju dzieci w wieku przedszkolnym przeczytasz tutaj: Rozwój dziecka w wieku przedszkolnym. Rola przedszkola w rozwoju dziecka.
Sposób funkcjonowania dziecka w grupie rówieśniczej sprowadza się zazwyczaj do kilku aspektów:
Relacje z rówieśnikami mocno wpływają na rozwój dziecka, nie ograniczając się wyłącznie do obszaru społecznego.
Poprzez interakcje z innymi maluchy uczą się rozumienia i reagowania na emocje innych, a także doskonalą umiejętność samoregulacji. W ten sposób ćwiczą sobie radzenie między innymi z frustracją, gniewem czy niezadowoleniem.
Relacje z równolatkami wspierają również rozwój poznawczy. Wchodząc w nie, dzieci często naśladują zachowania innych, szukając jednocześnie nowych sposobów na rozwiązywanie danych problemów. Interakcje społeczne, poprzez wspólną zabawę, mogą także zachęcać do rozwijania logicznego myślenia, czy kreatywnego rozwiązywania problemów.
Interakcje z rówieśnikami stanowi jedno z najlepszych sposobów rozwoju umiejętności językowych i komunikacyjnych. Nie tylko rozwijają zasób słownictwa oraz przyswajają nowe struktury gramatyczne, ale także uczą się zwracać uwagę na komunikację pozawerbalną.
Relacje z rówieśnikami w przedszkolu pomagają rozwijać poczucie przynależności, co znów jest niezbędne dla budowania własnej tożsamości i poczucia własnej wartości.
Budowanie relacji z rówieśnikami może niekiedy wymagać wsparcia ze strony osób dorosłych. Warto przy tym zdać sobie sprawę, że maluchy najczęściej uczą się przez naśladowanie, czerpiąc zazwyczaj od rodziców. Jeśli więc ci będą tworzyli pozytywne wzorce, ich dzieci również zaczną z nich korzystać. Cennym wsparciem dla kilkulatka, który ma trudności w relacjach z innymi, mogą być również rozmowy na temat uczuć oraz wspieranie postaw empatii i zaangażowania.
Jak poprawić relacje dziecka z rówieśnikami? Doskonałym sposobem na wsparcie malucha będzie pomoc w budowaniu pewność siebie. Poprzez akceptację i zachęcanie do podejmowania nowych wyzwań zacznie on postrzegać się w zupełnie inny sposób. Jednocześnie dostrzeże swoją wartość i poczuje się pewniej w nieznanych sobie sytuacjach.
Relacje z rówieśnikami mogą się wiązać nie tylko z akceptacją, ale i odrzuceniem. Jak można pomóc maluchowi, który czuje się nieakceptowany?
Już teraz poznaj nasze prywatne przedszkole w Warszawie! Bajeczka jest miejscem przyjaznym dla najmłodszych, również w obszarze relacji z rówieśnikami. Pod opieką wykwalifikowanej kadry nasi podopieczni uczą się wchodzić w interakcje, współpracować i negocjować. Co więcej, zawsze reagujemy na takie problemy, jak wykluczenie! Chcemy, by każdy maluch czuł się w naszej placówce dobrze i chętnie do niej chodził.