Jak wyglądają andrzejki w przedszkolu? Dekoracje i zabawy

Andrzejki w przedszkolu stanowią doskonałą okazję nie tylko do wspólnej zabawy, ale także zapoznania dzieci z polskimi tradycjami i dawnym znaczeniem wigilii św. Andrzeja. Jak może wyglądać ten dzień? Co organizuje się na andrzejki w przedszkolu: dekoracje, zabawy, przebrania.

Andrzejki w przedszkolu

Andrzejki, nazywane także wigilią św. Andrzeja, przypadały dzień przed wspomnieniem tego świętego, a więc 29 listopada. Obchodzone na zakończenie roku liturgicznego tuż przed adwentem stanowiły doskonałą okazję do zabawy, która przez kolejne tygodnie, aż do karnawału, była zakazana. Wigilia św. Andrzeja stanowiła także tradycyjny czas wróżb dla dziewcząt i panien w okresie zamążpójścia. Chociaż obecnie nie ma ona już takiego wydźwięku jak kiedyś, wciąż jest świętowana, np. przez szkołę i przedszkole. Andrzejki w placówkach tego typu mają jednak zupełnie inny charakter – to przede wszystkim czas na zabawę i poznawanie dawnych polskich tradycji.

Andrzejki w przedszkolu odbywają się zazwyczaj 29 listopada lub w okolicy tego dnia i mogą mieć różne formy. W niektórych placówkach odbywa się wówczas bal lub bal przebierańców z tradycyjnymi wróżbami. W innych znów organizuje się aktywności i zabawy, które stanowią nawiązanie do tego, jak kiedyś świętowano andrzejki. Przedszkole jest często także dodatkowo dekorowane specjalnie na tę okazję, a wśród motywów przewodnich dominują elementy nawiązujące do jesieni, wróżb i magii.

Jak zorganizować andrzejki w przedszkolu?

Jak zaplanować andrzejki w przedszkolu? Scenariusz może obejmować różnego rodzaju zabawy i aktywności, jednak co istotne, każde z nich powinny być dobrane do wieku oraz umiejętności dzieci.

  • Lanie wosku – to tradycyjna wróżba, po którą sięga się również podczas obchodzenia andrzejek w przedszkolu. Ze względu na poziom skomplikowania stanowi ona jednak raczej zabawę dla starszych grup. Przelewanie ciepłego wosku przez ucho od klucza i odczytywanie znaczenia otrzymanych kształtów z cienia jest świetnym ćwiczeniem wyobraźni i twórczego myślenia. Dodatkowo uczy, jak obchodzić się z niebezpiecznymi przedmiotami.
  • Przekładanie butów – bez wyścigu bucików wzdłuż sali trudno wyobrazić jakiekolwiek dziecięce andrzejki. Jeśli chodzi o przedszkole, zabawy takie jak ta uczą najmłodszych cierpliwości i czekania na swoją kolej. To także dobra lekcja samoregulacji – przekładanie butów potrafi być dla przedszkolaków naprawdę emocjonującym przeżyciem.
  • Wróżby z wykorzystaniem drobnych przedmiotów – świetnym pomysłem na andrzejki w przedszkolu jest wróżenie z przedmiotów znajdujących się pod odwróconymi do góry dnem kubeczkami czy rzuconych kostek do gry, gdzie każda liczba będzie odpowiadała innej „przepowiedni”.
  • Prace plastyczne – wspólne prace plastyczne to kolejne, co na andrzejki może zaproponować przedszkole. Materiały do ich wykonania, podobnie jak sama forma, mogą być naprawdę różne. Dzieci zapewne z chęcią samodzielnie przygotują także wróżby dla kolegów i koleżanek z grupy. Takie aktywności doskonale rozwijają motorykę i kreatywność. Więcej na temat pobudzania tej ostatniej znajdziesz w jednym z naszych poprzednich artykułów: Jak rozwijać kreatywność u dzieci w wieku przedszkolnym?

andrzejki w przedszkolu2

Jaka dekoracja na andrzejki?

Najlepiej sprawdzają się tematyczne dekoracje na andrzejki. Przedszkole powinno wybierać z tradycyjnych motywów związanych z tym świętem, jednak tak, by całość nie była zbyt przerażająca dla najmłodszych ani nie budziła negatywnych skojarzeń. Najlepiej postawić na neutralne symbole – karty do gry, kapelusz czarownicy, palące się świece, klucz do lania wosku czy sympatycznie wyglądających czarodziejów lub magików.

Jak można się przebrać na andrzejki?

Jeśli na andrzejki przedszkole organizuje bal przebierańców, warto dla swojego dziecka także przygotować przebranie. O ile zabawie nie towarzyszy motyw przewodni, strój może być praktycznie dowolny – cokolwiek dziecko lubi i chce się za to przebrać. W trosce o jego wygodę i komfort lepiej jednak postawić na przebrania z krótkim rękawem, do którego może się rozebrać, oraz łatwe do samodzielnego ściągnięcia/ubrania przez malucha. To znów ułatwi mu samoobsługę, np. w toalecie.

Szukasz placówki, która jest przyjazna dla najmłodszych? Już teraz odwiedź prywatne przedszkole w Warszawie Bajeczka! Dla naszych podopiecznych przygotowaliśmy świetnie wyposażone, kolorowe sale, które sprzyjają ich wszechstronnemu rozwojowi. Z kolei pełna empatii i kreatywności kadra sprawia, że dzieci uwielbiają każdy dzień u nas spędzony. Wspólnie celebrujemy również wiele świąt. Wśród nich znajdują się między innymi Dzień Kropki, Dzień Przedszkolaka, mikołajki czy andrzejki. Nasze przedszkole organizuje także liczne wyjścia i warsztaty, w których trakcie maluchy zdobywają nową wiedzę. Przekonaj się, że Bajeczka to idealne miejsce dla Twojego dziecka!

ZOBACZ WIĘCEJ AKTUALNOŚCI