Zabawy rozwijające umiejętności społeczne dzieci mają szczególnie ważne zadanie. Nie tylko wspierają rozwój emocjonalny, ale także kształtują wiele zdolności interpersonalnych niezbędnych w codziennym życiu. Czy warto ćwiczyć kompetencje społeczne u dziecka? Jakie zabawy mogą pomóc w ich rozwoju? Zobacz, jaki jest wpływ zabawy na rozwój aktywności społecznej dziecka.
Kształtowanie umiejętności społecznych to ważny element rozwoju, który ma znaczenie nie tylko z punktu widzenia tego, jak dziecko poradzi sobie w grupie rówieśniczej w przedszkolu, czy szkole. Kompetencje te odgrywają ważną rolę przez całe życie, wpływając między innymi na zdolność nawiązywania relacji z innymi, skuteczną komunikację, wyrażanie swoich potrzeb, czy kształtowanie postaw empatii oraz tolerancji. Wszelkie zabawy rozwijające umiejętności społeczne dzieci wspierają również zdolność rozumienia swojej roli w społeczeństwie i dostosowywania się do norm, jakie w nim panują.
Zachowania społeczne można kształtować u dzieci na kilka sposobów:
Jedną z najefektywniejszych metod rozwijania kompetencji interpersonalnych i emocjonalnych u dzieci są zabawy społeczne. Przykłady tego rodzaju aktywności można mnożyć:
Trening umiejętności społecznych to forma zajęć grupowych moderowanych przez trenera. W ich ramach odbywają się rozmaite aktywności mające na celu kształtowanie określonych zachowań i postaw u osób, które biorą w nich udział. Pozwalają one dzieciom między innymi lepiej odnajdywać się w codziennych sytuacjach, dają im narzędzia do wyrażania swoich emocji oraz budują poczucie wartości i pewność siebie. To, jak wyglądają takie treningi, zależy znów przede wszystkim od programu i wieku grupy docelowej. Często jednak ich częścią są różnorakie gry i zabawy rozwijające umiejętności społeczne.
Do kogo są skierowane treningi umiejętności społecznych? W tego rodzaju zajęciach mogą brać udział praktycznie wszyscy zainteresowani. Należy jednak pamiętać, że poszczególne programy są opracowywane raczej nie z myślą o ogóle, ale o potrzebach określonych grup wiekowych i bez problemu można znaleźć takie warsztaty, w których mogą uczestniczyć już dzieci w wieku przedszkolnym.
Kilkulatki są bardzo ciekawe świata oraz chętnie uczestniczą w różnych rodzajach aktywności organizowanych tak w domu, jak i w przedszkolu, a niemal każdy z nich może być okazją, aby wspierać kompetencje interpersonalne i społeczne. Co więcej, zabawy rozwijające umiejętności społeczne dzieci w przedszkolu są poniekąd niezbędne, by maluchy zrozumiały, czego się od nich oczekuje, oraz nauczyły się funkcjonowania w dużej grupie rówieśniczej, gdzie spotykają się różne temperamenty, potrzeby i doświadczenia.
Jakie mogą być zabawy rozwijające kompetencje emocjonalno-społeczne w przedszkolu?
Chcesz poznać inne rodzaje zabaw, w jakich dzieci uczestniczą w przedszkolu? Zobacz: Zabawy w przedszkolu – rodzaje zabaw organizowanych dla przedszkolaków.
Warto także pamiętać, że znaczenie mają nie tylko same zabawy rozwijające umiejętności społeczne dzieci w przedszkolu, ale również i sam pobyt w placówce. Sytuacja, w której maluch musi poradzić sobie bez rodzica, stanowi ważną lekcję samodzielności i zaufania. Jednocześnie uczy wchodzenia w różne relacje, z których każda jest oparta na innych zasadach, oraz zaznajamia ze skuteczną komunikacją.
Jeśli szukasz placówki dbającej o kompleksowy rozwój dziecka z poszanowaniem jego emocji i możliwości rozwojowych, odwiedź przedszkole na Woli Bajeczka! O naszych podopiecznych dba empatyczna, doświadczona kadra, która każdego dnia staje na wyżynach kreatywności, zapewniając im atrakcyjne, dopasowane do wieku aktywności. Wśród nich znajdują się także zabawy rozwijające umiejętności społeczne. Dzieci w przedszkolu mają do dyspozycji również świetnie wyposażone sale z bogatą kolekcją zabawek, dzięki czemu oczekiwanie na rodziców im się nie dłuży. Już teraz zapoznaj się z naszą ofertą na bieżący rok szkolny!
W zabawy rozwijające umiejętności społeczne dzieci można bawić się także w domu. Co więcej, przestrzeń ta stwarza zupełnie nowe możliwości i pozwala na wprowadzenie innych niż przedszkolne rodzajów aktywności. Jak można wspierać kompetencje emocjonalno-społeczne w domu?