Gimnastyka w przedszkolu, rozumiana jako zabawy ruchowe, powinna stanowić nieodłączną część przedszkolnej rutyny. Dla maluchów stanowi ona bowiem nie tylko formę rozrywki i okazję do rozładowania nagromadzonej energii, ale także wspiera samoregulację oraz wpływa na rozwój fizyczny i poznawczy. Jak są organizowane zajęcia gimnastyczne w przedszkolu? Odpowiadamy również na pytania o gimnastykę korekcyjną.
To, w jaki sposób realizowana jest gimnastyka w przedszkolu, zależy przede wszystkim od placówki. W niektórych z nich odbywa się ona w ramach odrębnych zajęć, w innych znów elementy zabaw ruchowych i gimnastycznych wplatane są w codzienne aktywności. Ruch jest jednak na tyle istotny dla wszechstronnego rozwoju dzieci, że niezależnie od przyjętego schematu, przedszkola z niego nie rezygnują.
Jako że placówki przedszkolne raczej nie dysponują oddzielnymi salami gimnastycznymi, gimnastyka przedszkolaka odbywa się zazwyczaj w sali lub jakiejś części wspólnej, na przykład dużym holu. W zależności od warunków maluchy mogą się przebierać w strój gimnastyczny lub ćwiczyć w swoich codziennych ubraniach.
Chociaż żadne przepisy nie określają, jak powinna być zorganizowana gimnastyka, przedszkole zazwyczaj dostosowuje ją do możliwości konkretnej grupy wiekowej oraz planu dnia. Zajęcia tego typu mogą odbywać się od jednego do kilku razy w tygodniu i trwać od 15 minut w przypadku 3-4 latków do 30 minut w grupach dzieci 5- i 6-letnich.
Gimnastyka przedszkolaka prowadzona jest zazwyczaj przez nauczycieli wychowania przedszkolnego. Ma to tę zaletę, że wychowawczynie dobrze znają swoich podopiecznych i ich ograniczenia, co bardzo pomaga w doborze ćwiczeń. Co więcej, aby całe zajęcia były jeszcze ciekawsze, mogą do nich wplatać dodatkowe elementy związane z aktualnie przerabianym tematem.
Gimnastyka w przedszkolu obejmuje różne ćwiczenia, jednak zdecydowana większość z nich opiera się na wykonywaniu prostych ruchów motorycznych – bieganiu, chodzeniu, skakaniu, pełzaniu czy rzucaniu i łapaniu. Niekiedy, zwłaszcza w starszych grupach, wprowadza się również aktywności z elementami rywalizacji, które dodatkowo wspierają rozwój emocjonalny oraz samokontrolę. O tym, jak różne mogą być zabawy ruchowe dla dzieci w przedszkolu, przeczytasz tutaj: Zabawy ruchowe dla dzieci w przedszkolu: klucz do zdrowego rozwoju maluchów.
Gimnastyka przedszkolaka powinna uwzględniać również fakt, że każde dziecko rozwija się we własnym tempie, a umiejętności motoryczne u równolatków mogą być na diametralnie różnych poziomach. Dlatego też ważne jest, by aktywności odpowiadały potrzebom i jednostki, i danej grupy wiekowej.
Jak może wyglądać taka zorganizowana lub poranna gimnastyka? Przedszkole planuje takie zajęcia w zależności od pogody i warunków, jakimi dysponuje. Mogą one obejmować zarówno zabawy na świeżym powietrzu, spacer po parku, jak i odbywające się w sali ćwiczenia ruchowe z muzyką i tańcem.
Taką różnorodność aktywności fizycznych oferuje między innymi niepubliczne przedszkole na Woli Bajeczka. Wiedząc, jak ważnym elementem rozwoju najmłodszych jest ruch, staramy się, by stał się on codzienną rutyną naszych przedszkolaków. Co więcej, dysponujemy własnym ogrodem z placem zabaw, dzięki czemu, że nasi podopieczni mogą każdego dnia korzystać z zabawy na świeżym powietrzu w bezpiecznych warunkach. Już teraz poznaj nas bliżej i przekonaj się, że nasza placówka jest najlepszym wyborem dla Twojego dziecka!
Zajęcia z gimnastyki korekcyjnej w przedszkolu nie są obowiązkowe, jednak wiele placówek decyduje się na ich prowadzenie. Najczęściej odbywają się one raz w tygodniu, a udział w nich biorą dzieci, których rodzice przedstawią odpowiednie zaświadczenie od lekarza.
Co ma na celu gimnastyka korekcyjna? Przedszkole, tak jak później szkoła, wprowadzają tego typu zajęcia, by wspierać utrzymanie prawidłowej postawy. Zadaniem ćwiczeń korekcyjnych jest wzmocnienie konkretnych partii mięśni, co ma zapobiegać wykształcaniu się lub pogłębieniu takich wad jak, między innymi, płaskostopie, koślawość kolan czy skrzywienie kręgosłupa. Z tego też względu, aby prowadzić korekcyjne zajęcia gimnastyczne, przedszkole musi zatrudnić do tego odpowiednią osobę. Jest nią instruktor gimnastyki korekcyjnej.