Motywowanie dziecka w przedszkolu. Sposoby na zwiększenie zaangażowania i chęci do nauki

Chęć do nauki i zaangażowanie u maluchów nie tylko nie jest rzeczą stałą, ale także często zależy od czynników zewnętrznych. Dlatego też warto zadać sobie pytanie, jak motywować dziecko w przedszkolu, tak by chętniej uczestniczyło w aktywnościach wymagających jego wysiłku lub zrobiło to, o co się go prosi. Już teraz zobacz, co motywuje najmłodszych i jak ich wspomagać na co dzień.

Co motywuje dziecko do działania? 

U dzieci, podobnie jak u dorosłych, występują różne rodzaje motywacji. Najczęściej stosuje się podział na motywację zewnętrzną i motywację wewnętrzną.

  • Motywacja zewnętrzna – jeśli mówimy o tym, jak motywować dziecko w przedszkolu, koncentrujemy się właśnie na tym rodzaju motywacji. Wiążę się ona z korzyściami zewnętrznymi, a więc chęcią zdobycia nagrody lub uniknięcia kary. Co istotne, nagroda wcale nie musi mieć wymiaru materialnego – to może być na przykład pochwała słowna.
  • Motywacja wewnętrzna – u dziecka motywacja wewnętrzna wynika z naturalnej ciekawości świata i radości czerpanej z samego procesu uczenia się. Dzieci, które ją posiadają, chętniej angażują się w zadania, jednocześnie nie oczekując w zamian niczego ponad satysfakcję i przyjemność z możliwości działania.

Jak nauczyciel motywuje dzieci w przedszkolu? 

Niemal każdy nauczyciel ma własne metody, które pozwalają mu na skuteczne motywowanie dziecka. O systemie motywacji mówi też prawie każdy regulamin odnoszący się do pracy placówki. Jak wygląda to na co dzień?

Zabawa jako najlepsza motywacja

Motywowanie dzieci w przedszkolu wcale nie musi wpisywać się w system nagród i kar. Jeśli najmłodsi mają możliwość brania udziału w ciekawych, angażujących zajęciach, ich aktywne uczestnictwo nie wymaga żadnej zewnętrznej zachęty. Jednak i w takim przypadku należy pamiętać, że dziecko nie jest w stanie przeskoczyć swoich naturalnych zdolności i po pewnym czasie po prostu straci koncentrację. Co więcej, nauka poprzez zabawę nie ma ograniczeń i może z niej korzystać także edukacja językowa w przedszkolu.

Pochwały i nagrody

Brak motywacji u dziecka mogą przełamać także małe nagrody i pochwały. Warto przy tym zwrócić uwagę, by doceniać malucha nie tylko za wynik, ale także za starania. Dzięki temu zacznie mocniej się angażować i budować poczucie własnej wartości bez lęku o to, że jego działania są niewystarczające. Jednym z obszarów, który szczególnie warto wspierać w taki sposób, jest samodzielność. Przeczytaj o tym, jak rozwijać samodzielność dziecka w wieku przedszkolnym.

Angażowanie w proces edukacyjny

Innym sposobem na motywowanie dzieci w przedszkolu, jest ich zaangażowanie w proces kształcenia. Możliwość wyboru, które zadanie chcą wykonać jako pierwsze, czy z jakich materiałów skorzystać, pozwala im czuć większe poczucie kontroli i daje ochotę do nauki.

motywacja dziecka w przedszkolu

Przyjazna atmosfera 

Chociaż metod na to, jak motywować dzieci do pracy w przedszkolu, może być wiele, będą one bezużyteczne bez przyjaznego otoczenia. Placówka powinna być bowiem miejscem, w którym maluchy mogą eksperymentować i popełniać błędy bez obaw o krytykę. Takim właśnie jest prywatne przedszkole w Warszawie Bajeczka. U nas dbamy, by każde dziecko czuło się swobodnie i bezpiecznie. Dzięki indywidualnemu podejściu nasze nauczycielki mają możliwość poznania każdego swojego podopiecznego i dostosowania wymagań do poziomu oraz umiejętności grupy. Co więcej, wiedzą, jak motywować dziecko w przedszkolu, by nie było to krzywdzące i wzmacniało jego motywację wewnętrzną. Już teraz poznaj nas bliżej i zobacz, co możemy zaoferować Tobie i Twojej Pociesze!

Jak motywować dziecko w wieku przedszkolnym?

Pytanie o to, jak motywować dzieci w wieku przedszkolnym, często zadają również rodzice. Co jednak mogą robić, by zwiększyć zaangażowanie malucha?

  • Postaw siebie za przykład – najmłodsi najefektywniej uczą się, czerpiąc z postawy dorosłych, dlatego też w obszarze motywowania dzieci w przedszkolu najlepiej jest zacząć od siebie. Pokazując im, ile satysfakcji daje samo zmierzanie do celu, oraz pobudzając naturalną dla nich ciekawość świata, można osiągnąć świetne rezultaty we wzmacnianiu motywacji wewnętrznej.
  • Stawiaj cele na miarę umiejętności dziecka – maluch już na wstępie będzie zniechęcony, jeśli zobaczy, że cele nie znajdują się w jego zasięgu. Dlatego też drogę do danego osiągnięcia warto pokonywać razem i w indywidualnym tempie.

Wybieraj ścieżki, które rozbudzają ciekawość świata – jeśli nie wiesz, jak zmotywować dziecko do nauki, wybieraj zadania i aktywności, które zachęcą go do pogłębiania wiedzy czy ćwiczenia umiejętności. Ciekawe eksperymenty? Kolorowe akcesoria i pomoce naukowe? Pamiętaj, że uczyć się można na wiele sposobów.

ZOBACZ WIĘCEJ AKTUALNOŚCI