Jak zachęcić dziecko do jedzenia warzyw? Porady dla rodziców

To, że dziecko nie chce jeść warzyw, bywa dużym wyzwaniem dla rodziców. Skąd u najmłodszych bierze się niechęć do pokarmów roślinnych? Jak zachęcić dziecko do jedzenia warzyw i co suplementować w przypadku, gdy wciąż ich odmawia? Odpowiadamy na najczęstsze pytania.

Co zrobić, gdy dziecko nie chce jeść warzyw?

Najważniejszymi rzeczami, jakie rodzic może zrobić, gdy dziecko nie chce jeść warzyw, jest zachowanie cierpliwości i powstrzymywanie się od krytyki. Kiedy kilkulatek jest zmuszany do przyjmowania potraw, których nie chce lub nie lubi, może zacząć kojarzyć posiłki z nieprzyjemnymi doświadczeniami i odczuwać jeszcze większą niechęć do jedzenia. Ciągłe wywieranie presji w wielu przypadkach skutkuje także zaburzeniami w relacji z jedzeniem w przyszłości. Dziecko, już jako dorosły, może mieć problem z nadmiernym objadaniem się, zaburzeniami odżywiania (np. bulimią) czy poczuciem winy.

Co więc zrobić, gdy moje dziecko nie chce jeść warzyw? Wbrew pozorom jest wiele wartościowych narzędzi, które można wykorzystać w walce o warzywa w diecie!

Jak nauczyć dziecko jeść warzywa?

Rodzic, który zastanawia się, co zrobić, gdy dziecko nie chce jeść warzyw, powinien stosować metodę małych kroków. Niekiedy najmłodsi potrzebują aż kilku podejść, by oswoić się z danym smakiem lub konsystencją, dlatego nie należy poddawać się już po pierwszej nieudanej próbie. Warto także wprowadzać nowe smaki stopniowo, zaczynając, na przykład, od warzyw o łagodnym smaku lub w ulubionej kolorystyce czy teksturze dziecka. Na przykład, jeśli lubi ono dania chrupiące, lepiej podać marchewkę pokrojoną w słupki niż w formie rozgotowanej papki. Często pomocne mogą okazać się także takie triki jak dodanie dipów, pokrojenie warzyw w nietypowy sposób czy podanie ich w ciekawej formie.

Jak przekonać dzieci do jedzenia warzyw?

Istnieje co najmniej kilka sposobów na zwiększenie ilości i różnorodności warzyw w diecie dziecka. Jak zachęcić je do jedzenia?

Daj dobry przykład

Dzieci uczą się poprzez naśladowanie, dlatego też warto własnym przykładem pokazać, że warzywa stanowią ważną – i co najważniejsze – smaczną część diety. Kilkulatek, który widzi rodzica jedzącego „zieleninę”, może później sam chętniej po nie sięgać.

Wypróbuj różne metody przygotowania

Czasami u niejadków problemem nie jest smak, ale konsystencja czy kolor dania. Szukając sposobów na to, jak zachęcić dziecko do warzyw, warto sięgnąć po różne metody przygotowania potraw. Można także poeksperymentować z przyprawami – nie wszystkie maluchy preferują mało wyraziste smaki.

Zaplanuj zabawy kulinarne i wspólne gotowanie

Jak jeszcze zachęcić dziecko do jedzenia warzyw? Potraktuj przygotowanie posiłków jako wspólną zabawę. Angażowanie malucha w mieszanie, krojenie, czy przesypywanie składników może zwiększyć jego zainteresowanie jedzeniem, jednocześnie sprawiając, że chętniej będzie próbował nowych rzeczy.

Pozwól wybrać

Potrzeby dziecka w wieku przedszkolnym bywają zróżnicowane, jednak niemal zawsze wiążą się z posiadaniem kontroli. Dlatego też lepiej jest zaproponować mu dwa lub trzy warzywa do wyboru niż nakazać zjedzenie jednego nielubianego. Taki pomysł na to, jak zachęcić dziecko do jedzenia warzyw, da maluchowi poczucie sprawczości oraz panowania nad sytuacją.

Wybierz przedszkole, które Cię wesprze

W przypadku niejadków ważny jest wybór przedszkola, które nie tylko pozwoli na zbudowanie wspólnego frontu, ale także będzie szanowało autonomię dziecka. Jeśli szukasz placówki, która sprzyja budowaniu pozytywnych relacji z jedzeniem, sprawdź, co do zaoferowania ma niepubliczne przedszkole w Warszawie Bajeczka! Nasze przedszkolaki otrzymują pyszne, właściwie zbilansowane dania, które zachęcają je do jedzenia zarówno swoim smakowitym zapachem, jak i atrakcyjnym sposobem podania. Istotna jest dla nas także edukacja żywieniowa. Dzięki niej dzieci wiedzą, jak się zdrowo odżywiać i budować dobre nawyki w przyszłości. Już teraz sprawdź naszą ofertę!

jakie warzywa dla dziecka

Jak sprawić, żeby 4-latek jadł warzywa?

Jeśli dziecko nie chce jeść warzyw, można spróbować również „przemycania” ich w innych daniach. Tutaj jednak trzeba szczególnie uważać, by maluch nie utrwalił w sobie przekonania, że jarzyn można unikać. Jeśli nie widzi ich na swoim talerzu i nie wie, że je spożywa, może łatwo wysnuć sobie mylny wniosek, że warzywa tak faktycznie nie stanowią części jego diety. To znów będzie pogłębiało negatywnych stosunek do tego rodzaju pokarmów.

Ukrywanie jarzyn w innych daniach ma także pewne zalety – otwiera na nowe, uczy akceptować smak czy zwiększa wartość odżywczą dania. Wybierając tę metodę, nie należy jednak rezygnować z innych.

Jakie witaminy, gdy dziecko nie je warzyw?

W przypadku, gdy dziecko nie chce jeść warzyw, ważne jest zapewnienie mu odpowiedniego źródła witamin, minerałów i błonnika. W pierwszej kolejności warto poszukać zamienników i zamiast jarzyn podawać na przykład owoce oraz produkty pełnoziarniste. Z kolei w przypadku bardzo ograniczonej diety można skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem w celu włączenia dodatkowej suplementacji. Należy jednak pamiętać, że nie zastąpi ona zdrowego sposobu odżywiania.

ZOBACZ WIĘCEJ AKTUALNOŚCI