Nauka przez zabawę uchodzi za jeden z najbardziej efektywnych sposobów przyswajania nowej wiedzy i poznawania świata przez kilkulatków. W czym tkwi jej fenomen? Skąd w ogóle wzięło się takie przekonanie? Już teraz odkryj zalety łączenia zabawy i nauki oraz dowiedz się, jak takie podejście edukacyjne może być realizowane w przedszkolu!
Ze względu na to, że zabawa jest pierwszym i najważniejszym środowiskiem dla kilkulatków, włączenie w nią elementów nauki może przynieść zaskakująco pozytywne efekty dydaktyczne. Jakie zalety może mieć edukacja przez zabawę?
Zabawa i nauka sprzyjają wszechstronnemu rozwojowi najmłodszych, obejmując niemal wszystkie jego obszary. Jakie umiejętności mogą rozwijać zajęcia dydaktyczne w przedszkolu z elementami zabawy?
Gry logiczne, puzzle doskonale uczą dzieci logicznego myślenia, rozpoznawania wzorców oraz podejmowania decyzji adekwatnych do sytuacji. Zabawa edukacyjna, w zależności od formy, może sprzyjać również przyswajaniu nowej wiedzy.
Nauka przez zabawę pomaga ćwiczyć również samoregulację i umiejętność radzenie sobie z porażkami. Natomiast zajęcia, w których dzieci odgrywają różne role, np. teatr, pomagają rozumieć perspektywy innych osób i rozwijają empatię, co jest niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania w społeczeństwie.
Gry z elementami liczenia oraz porównywania pomagają opanować podstawowe pojęcia matematyczne, oraz pokazują ich zastosowanie w praktyce. Natomiast zabawy konstrukcyjne doskonale rozwijają wyobraźnię przestrzenną, jednocześnie ćwicząc myślenie analityczne.
Edukacyjne zabawy dla dzieci związane z alfabetem i tworzeniem wyrazów wzbogacają zasób słów oraz pomagają zrozumieć zasady gramatyki. Są także jednym z najważniejszych elementów nauki czytania i pisania.
Zabawa przez naukę może przynosić świetne efekty, jednak warto przestrzegać przy tym pewnych zasad, dzięki którym cały proces edukacyjny będzie jeszcze skuteczniejszy.
Zabawa dostosowana do umiejętności i zainteresowań dziecka.
Aby dziecko faktycznie czerpało radość z nauki, zabawy powinny być odpowiednie do jego wieku i etapu rozwoju. Chociaż warto zwracać przy tym uwagę na zainteresowania i ulubione formy aktywności malucha, powinno się również wychodzić poza jego strefę komfortu, wprowadzając nowe tematy oraz zabawy.
Nauka przez codzienne czynności.
Nawet najlepsza zabawa edukacyjna nie zastąpi czasu wspólnie spędzonego podczas realizowania codziennych obowiązków. Gotowanie razem z dzieckiem, wspólne zakupy, czy sprzątanie sprzyja wszechstronnemu rozwojowi kilkulatka, a przy tym jest dla niego doskonałą zabawą.
Różnorodne formy aktywności.
Realizując model edukacyjny łączący zabawę i naukę, warto wybierać różne rodzaje aktywności, włączając w to także nowe formy spędzania czasu. Dzięki temu dziecko będzie miało okazję ćwiczyć rozmaite umiejętności w uzupełniający się sposób.
Zabawy w przedszkolu.
Nauka przez zabawę realizowana jest także w przedszkolu, gdzie dzieci mają okazję uczestniczyć w różnych rodzajach aktywności. W zależności od formy mogą one wspierać rozwój poznawczy, emocjonalny, społeczny, czy językowy. Więcej o zabawach w przedszkolu przeczytasz tutaj: Zabawy w przedszkolu – rodzaje zabaw organizowanych dla przedszkolaków.
Nauka, zabawa – zabawa, nauka. Dobrze wiemy, jak realizować to podejście w praktyce! Prywatne przedszkole w Warszawie Bajeczka to placówka od początku do końca przyjazna najmłodszym. Dysponujemy nie tylko świetnie wyposażonymi salami, ale także pełną serdeczności i empatyczną kadrą, która rozumie potrzeby swoich podopiecznych oraz umie na nie elastycznie reagować. To właśnie dzięki jej zaangażowaniu i kreatywności nauka przez zabawę w przedszkolu jest tak ciekawa dla najmłodszych. Brzmi ciekawie? Już teraz poznaj naszą ofertę na najbliższy rok przedszkolny!