Jak przygotować dziecko na pierwszy dzień w przedszkolu? Porady

Pierwszy dzień w przedszkolu jest często emocjonalnym rollercoasterem tak dla dziecka, jak i rodzica. Nowy system opieki, brak obecności mamy lub taty czy przebywanie w głośnym, licznym otoczeniu może być przytłaczające dla 3-latka, zwłaszcza gdy ten nie chodził do żłobka. Na szczęście można podjąć pewne kroki, które pozwolą mu (i Tobie jako rodzicowi) przejść przez stresujący okres przedszkolnej adaptacji.

Co dzieje się pierwszego dnia przedszkola?

Pierwszy dzień dziecka w przedszkolu różni się od pierwszego dnia w szkole. Tutaj nie ma akademii, biało-granatowych strojów czy podniosłej atmosfery towarzyszącej inauguracji roku szkolnego. W przedszkolach 1 września pod wieloma względami wygląda jak każdy inny dzień, z tą różnicą, że maluchy mają więcej czasu na zabawę oraz zapoznanie się z otoczeniem i innymi osobami. W trakcie pierwszych miesięcy praca nauczycieli koncentruje się głównie na zaznajomieniu z dziećmi, ich potrzebami i umiejętnościami, oraz zintegrowaniu grupy.

Jak przygotować dziecko do pierwszego dnia w przedszkolu?

Żeby pierwszy dzień w przedszkolu był dla dziecka łatwiejszy, warto podjąć działania, które pozwolą mu się na niego przygotować. Na co zwrócić uwagę i od czego zacząć?

Rozmawiaj z dzieckiem o tym, co się wydarzy

Każdy, czy dziecko, czy dorosły, lepiej sobie radzi wiedząc, co go czeka. Dlatego też warto opowiedzieć maluchowi, jak wygląda pierwszy dzień w przedszkolu – że będą nowe panie, zabawki i dzieci. Że dużo się dzieje, a nauczycielki zawsze wymyślają fajne atrakcje dla podopiecznych. Co jednak istotne, w przekazie liczą się nie tylko słowa, ale również postawa rodzica. Jeśli ten będzie entuzjastycznie nastawiony, maluch nie będzie miał poczucia, że musi się dodatkowo bać.

Zróbcie razem przedszkolne zakupy

Zanim nastąpi pierwszy dzień dziecka w przedszkolu, warto wybrać się wspólnie na zakupy i pozwolić mu na aktywne uczestniczenie w procesie przygotowań. Dla dorosłych wybór kapci, ręcznika, pościeli czy innych rzeczy potrzebnych w placówce może wydawać się mało istotny, jednak maluchy w ten sposób poczują się ważne i wysłuchane. Co więcej, otoczenie się rzeczami, które w jakiś sposób lubią, może im dodać pewności siebie.

Weźcie udział w zajęciach adaptacji

W wielu placówkach jeszcze zanim nadejdzie pierwszy dzień nauki, organizowane są zajęcia adaptacyjne albo dni otwarte. To świetna okazja, by zapoznać się z placówką i nauczycielkami, a tym samym rozładować przynajmniej część lęku dziecka. Dzięki temu pierwszy dzień w przedszkolu nie będzie tak stresujący.

jak przygotować dziecko na pierwszy dzień w przedszkolu

Jak ułatwić dziecku pierwsze dni w przedszkolu? 

Niestety adaptacja w przedszkolu rzadko kiedy przebiega bezproblemowo. Chcąc pomóc dziecku, warto sięgnąć po sprawdzone metody, które ułatwią mu poradzenie sobie z trudnymi do udźwignięcia emocjami i zupełnie nową rzeczywistością.

  • Słuchaj, co dziecko ma do powiedzenia – jedną z najważniejszych rzeczy, jaką możesz zrobić dla swojego dziecka po pierwszym dniu w przedszkolu, jest rozmowa i aktywne słuchanie tego, co ma do powiedzenia. Taki wspólny czas pozwoli Ci poznać jego doświadczenia, obawy oraz lęki związane z nowym miejscem. Co istotne, nie oceniaj i nie krytykuj tego, jak maluch sobie poradził – poradził sobie najlepiej, jak umiał.
  • Nie przelewaj swoich obaw na dziecko – moment, w którym rodzic posyła dziecko pierwszy dzień do przedszkola, jest trudny także dla niego. Rolą dorosłego jest jednak przeżywanie swoich emocji bez obciążania nimi malucha. Warto przy tym pamiętać, że kilkulatki chłoną domową atmosferę jak gąbka i jeśli poczują obawy oraz niepewność opiekunów, szybko zaczną się stresować tym, co je czeka.
  • Współpracuj z kadrą – chociaż dla Ciebie i dziecka pierwszy dzień w przedszkolu jest zupełnie nowym doświadczeniem, nauczycielki przeżyły go już raczej nie raz. Korzystając z ich wiedzy i doświadczenia, możesz oszczędzić dziecku sporo stresu.
  • Dostosuj się do harmonogramu dnia w przedszkolu – tak pierwszy dzień w przedszkolu, jak każdy kolejny, odbywa się według określanego planu. Bycie na czas nie tylko oszczędza dziecku dodatkowego stresu związanego ze spóźnieniem, zaburzeniem przedszkolnej rutyny i – na przykład – pośpiesznego jedzenia śniadania, ale także pozwala kadrze skupić się na swojej pracy oraz umożliwić zapewnienie podopiecznym takiej opieki, jakiej potrzebują.
  • Bądź słowny – pierwszy dzień dziecka w przedszkolu może powodować lęk, że rodzic już nigdy po niego nie przyjdzie, dlatego też trzeba jeszcze bardziej pilnować, co się mówi i bezwzględnie wywiązywać się z obietnic. Dla dorosłego 5 minut to nic, kilkulatek jednak inaczej odbiera czas i każde spóźnienie buduje u niego jeszcze większe poczucie niepewności.
  • Wybór przedszkola ma znaczenie – dla pozytywnego przebiegu adaptacji spore znaczenie ma także wybór odpowiedniej placówki. Na jaką warto się zdecydować? Przygotowaliśmy na ten temat cały artykuł: Dobre przedszkole, czyli jakie? Podpowiadamy, jakie przedszkole wybrać dla swojej pociechy

Przedszkole na Woli Bajeczka jest miejscem, w którym indywidualnie podchodzimy do potrzeb naszych podopiecznych. Co więcej, w trosce o ich komfort i poczucie bezpieczeństwa nie stosujemy drastycznych metod, a pozwalamy na stopniowe przyzwyczajanie się do nowych dla nich okoliczności. Już teraz poznaj naszą ofertę i wybierz dla swojego dziecka to, co najlepsze!

ZOBACZ WIĘCEJ AKTUALNOŚCI