Zabawy manipulacyjne w przedszkolu – dlaczego są takie ważne?

Rysowanie przedszkolaków- zabawy manipulacyjneZabawy manipulacyjne to ważna część przedszkolnych aktywności. Nie tylko pozwalają miło spędzić czas, ale także stanowią skuteczne narzędzie edukacyjne wspierające wszechstronny rozwój dziecka. Do tego, dzięki dużej różnorodności, są bardzo lubiane przez najmłodszych. Odkryj razem z nami zabawy manipulacyjne. Definicja, cele, przykłady.

Co to są zabawy manipulacyjne?

Zabawy manipulacyjne to aktywności, w których największą rolę odgrywają dłonie i palce. Dzieci, posługując się nimi, pracują z różnymi rodzajami przedmiotów, surowców, czy materiałów. W ten sposób tworzą dowolne konstrukcje i projekty, a także wykonują prace plastyczne w rozmaitych technikach. To jednak tylko nieliczne przykłady zabaw manipulacyjnych – ich samych jest o wiele więcej.

Co dają zabawy manipulacyjne?

Wszystkie rodzaje zabaw manipulacyjnych odgrywają bardzo ważną rolę w kształtowaniu umiejętności dziecka. Nie tylko pomagają w nabywaniu sprawności manualnej, ale także oddziałują na wiele innych obszarów rozwoju, pozwalając na ich harmonijny rozwój. Jakie znaczenie mają zabawy manipulacyjne? Cele tego rodzaju aktywności przedstawiają się następująco:

  • Rozwój zdolności motorycznych i koordynacji ruchowej – wszelkie działania wymagające wykorzystania palców i dłoni pozwalają na rozwijanie sprawności manualnej, która jest niezbędna między innymi w nauce pisania, czy wykonywaniu wielu czynności w życiu codziennym.
  • Rozwój sensoryczny – odbierane przez dłonie bodźce sprawiają, że zabawy manipulacyjne pomagają także rozwijać zmysł dotyku. Dzięki temu dziecko lepiej rozpoznaje kształty, faktury i inne fizyczne właściwości przedmiotów.
  • Kształtowanie kreatywności i wyobraźni – swobodne zabawy manipulacyjne w przedszkolu zachęcają najmłodszych do tworzenia, dzięki czemu uczą je kreatywnego podejścia do rozwiązywania problemów oraz pobudzają wyobraźnię.
  • Wspieranie rozwoju poznawczego – dotykanie przedmiotów i manipulowanie nimi są jednym z najważniejszych sposobów odkrywania świata oraz zbierania doświadczeń. Tego rodzaju aktywności pomagają także w rozumieniu pewnych, często abstrakcyjnych koncepcji, a tym samym wspierają rozwój logicznego myślenia.
  • Uczenie koncentracji – zabawy manipulacyjne dla dzieci pomagają w ćwiczeniu umiejętności koncentracji i konsekwentnego dążenia do określonego celu, co jest niezbędne tak na dalszym etapie edukacji, jak i w życiu codziennym.
  • Nauka poprzez zabawę – dzieci uczą się poprzez zabawę, a zgłębianie zagadnień z wykorzystaniem jej elementów sprawia, że sam proces nauki staje atrakcyjniejszy, a nauka postrzegana jest przez najmłodszych jako coś interesującego i angażującego.

    Dzieci w przedszkolu - zabawy sensoryczne

Jakie są rodzaje zabaw manipulacyjnych?

Zabawy manipulacyjne dla dzieci w wieku przedszkolnym, podobnie jak zabawy sensoryczne, mogą przyjmować różne formy. Zawsze jednak powinny być one dostosowane do wieku i umiejętności malucha, zwłaszcza gdy w ich trakcie mają zostać wykorzystane małe elementy, czy nożyczki i inne narzędzia, którymi łatwo się zranić. Jakie mogą być zabawy manipulacyjne? Przykłady można mnożyć:

  • Lepienie z mas plastycznych – zabawa plasteliną, modeliną, ciastoliną, czy innymi masami plastycznymi wspiera rozwój motoryczny oraz pobudza kreatywność.
  • Rysowanie i malowanie – korzystając z różnych rodzajów przyborów plastycznych, dzieci mogą wyrażać siebie, rozwijać swoje zdolności artystyczne, a także ćwiczą motorykę małą.
  • Wyklejanie i wycinanie – rozwija kreatywność, uczy planowania przestrzennego i pozwala na wypracowanie precyzji.
  • Układanie puzzli – rozwija precyzyjną kontrolę nad rękami, a także uczy dopasowywania elementów. To także dobra lekcja cierpliwości i koncentracji.
  • Układanie klocków – wykorzystując klocki, maluch rozwija zdolności logicznego myślenia, umiejętności matematyczne oraz ćwiczy koordynację ręka-oko.
  • Warsztaty kulinarne, konstrukcyjne i inne – jeśli chodzi o zabawy manipulacyjne w przedszkolu, mogą one przyjmować również nieoczywiste formy – to także wspólne pieczenie ciasteczek, przygotowywanie posiłków, tworzenie ozdób, czy udział w zajęciach tematycznych.

Poznaj także inne rodzaje zabaw, które organizowane są dla najmłodszych w przedszkolach: Zabawy w przedszkolu – rodzaje zabaw organizowanych dla przedszkolaków.

Przedszkole Bajeczka – zabawa i rozwój w jednym

Chcesz, by czas, który spędza Twoja Pociecha w przedszkolu, był dla niej nie tylko miły, ale i pożyteczny? Zobacz, co ma do zaproponowania prywatne przedszkole w Warszawie Bajeczka! To nowoczesna placówka, która poprzez rozmaite aktywności dba o wszechstronny rozwój swoich podopiecznych. Codziennie czeka na nich mnóstwo ciekawych zajęć, w tym wyjścia na plac zabaw, nauka języków obcych oraz różnego rodzaju zabawy, także manipulacyjne. W przedszkolu Bajeczka nie ma czasu na nudę. Już teraz poznaj całą ofertę, jaką przygotowaliśmy na ten rok szkolny!

ZOBACZ WIĘCEJ AKTUALNOŚCI