Jakie korzyści płyną z zabawy na świeżym powietrzu w przedszkolu?

Nie ma nic lepszego dla dzieci niż zabawy na świeżym powietrzu! Przedszkole powinno doskonale zdawać sobie z tego sprawę i tak planować dzień, by wygospodarować chociaż krótki czas na spacer lub pobyt na placu zabaw. Dlaczego jest to takie ważne? Jakie korzyści daje zabawa na dworze? Poniżej odpowiadamy na najważniejsze pytania!

Co daje zabawa na świeżym powietrzu?

Pobyt oraz zabawa na świeżym powietrzu przynoszą dzieciom wiele korzyści. Przede wszystkim wspierają ich wszechstronny rozwój, oddziałując na wiele obszarów jednocześnie. Pomagają kształtować sprawność fizyczną i uczą samodzielności. Aktywności na zewnątrz są także doskonałą okazją, aby rozwijać się poznawczo oraz ćwiczyć myślenie przyczynowo-skutkowe. Jest ono niezbędne między innymi dla przewidywania konsekwencji własnych działań oraz podejmowania decyzji adekwatnych do danej sytuacji. Należy jednak zadbać, aby zabawy na dworze odpowiadały na potrzeby dziecka w wieku przedszkolnym.

Szukasz przedszkola, w którym aktywność na świeżym powietrzu jest na dobre wpisana w rozkład dnia? Poznaj prywatne przedszkole w Warszawie Bajeczka! Dbając o rozwój naszych podopiecznych, staramy się codziennie wychodzić na zewnątrz, proponując im przy tym ciekawe aktywności. Ponadto dysponujemy własnym, świetnie wyposażonym ogrodem, gdzie i maluchy, i starszaki mogą wspaniale spędzić czas. Już teraz zaplanuj odwiedziny w naszej placówce i przekonaj się, za co dzieci ją uwielbiają!

Jakie korzyści płyną z zabawy na świeżym powietrzu?

Zabawy na świeżym powietrzu w przedszkolu mają co najmniej kilka zalet:

• utrzymanie zdrowia fizycznego – wprowadzając zabawy na świeżym powietrzu, przedszkole daje dzieciom okazję do harmonijnego rozwoju fizycznego. Aktywności na zewnątrz wspierają wytrzymałość i kondycję organizmu, wzmacniają mięśnie, a także korzystnie wpływają na pracę układu oddechowego oraz krwionośnego. Nie można zapomnieć również o ich roli w zapobieganiu otyłości u dzieci i profilaktyce innych chorób cywilizacyjnych. Co więcej, słońce, które łapią dzieci podczas zabawy na dworze, wspomaga produkcję witaminy D3.
  • redukcja stresu – przebywanie na świeżym powietrzu może korzystnie wpływać na samopoczucie dzieci.
  • rozwój społeczny – zabawy na dworze dla dzieci, szczególnie grupowe, kształtują zachowania społeczne. Uczą współpracy, przewidywania oraz wypracowują postawę empatii.
  • odkrywanie świata – zabawy na świeżym powietrzu w przedszkolu umożliwiają również swobodne odkrywanie otoczenia. Najmłodsi rozbudzają w sobie ciekawość i odkrywają świat przyrody oraz towarzyszące jej zjawiska naturalne.
  • poprawa jakości snu – łatwo zauważyć, że dzieci aktywne szybciej zasypiają, a ich sen jest głębszy i bardziej regularny.
  • kształtowanie odpowiednich nawyków – zabawy na świeżym powietrzu w przedszkolu sprzyjają budowaniu postaw prozdrowotnych i zachęcają do aktywności fizycznej także na późniejszych etapach życia.

zabawy na świeżym powietrzu

Jak zachęcić dzieci do ruchu na świeżym powietrzu?

Mając na uwadze znaczenie, jakie mają zabawy na świeżym powietrzu, przedszkole i rodzice powinni maksymalnie umożliwiać dzieciom pobyt na zewnątrz. Może on przyjmować różne formy, począwszy od zorganizowanej wycieczki lub spaceru, poprzez wspólne uprawianie sportu, aż po swobodną zabawę na placu zabaw lub podwórku. Warto jednak pamiętać, żeby dostosować się do potrzeb i możliwości dzieci. Jest to o tyle istotne, że forsowanie na siłę określonych aktywności może tylko ich zachęcać, przynosząc odwrotny skutek do zamierzonego.

Aby maluchy widziały sens i umiały czerpać radość z zabawy na świeżym powietrzu, warto dawać im również przykład swoją postawą. Nie od dzisiaj wiadomo przecież, że dzieci uczą się poprzez naśladowanie, więc jeśli rodzic będzie aktywny fizycznie, ruch dla ich pociech również będzie czymś naturalnym. Pewnym promowaniem pobytu i zabawy na dworze może być też wspólne planowanie, które sprawi, że czas spędzony razem będzie jeszcze bardziej wartościowy.

Jakie są zabawy na dworze?

Jeśli chodzi o zabawy na dworze, przedszkole oferuje nieco inny rodzaj aktywności niż czas spędzany z rodzicami. W placówkach, gdzie liczba dzieci jest zazwyczaj większa, łatwiej sięgać zarówno do kanonu zabaw podwórkowych, jak i po gry typowo zespołowe czy z piłką. Jakie mogą być zabawy na dworze z dziećmi?

• zabawy ruchowe na dworze – przedszkole jest miejscem, gdzie często proponuje się dzieciom wspólne zabawy z elementami biegania, skakania, czy chowania się. Gra w klasy, zabawa w berka lub chowanego cieszą się nieprzemijającym powodzeniem wśród najmłodszych, pozwalając im dać upust energii i rozwijać ogólną sprawność. Zobacz, jakie jeszcze mogą być zabawy ruchowe dla dzieci w przedszkolu.
  • zabawy z piłką – gry wykorzystujące rzucanie i łapanie to kolejne ciekawe zabawy na dworze, które sprzyjają rozwojowi motorycznemu oraz koordynacji ruchowej.
  • sporty drużynowe – zabawy na dworze z dziećmi mogą zawierać również elementy rywalizacji. Uczą one dzieci wytrwałości, dążenia do celu oraz stanowią ważną lekcję przegrywania.
  • gry zręcznościowe – skakanie na skakance czy kręcenie hula hop doskonale wspierają rozwój fizyczny, a także pomagają rozwijać motorykę oraz zdolność koncentracji.
  • swobodna zabawa na dworze – przedszkole, zwłaszcza takie z własnym ogrodem, jest idealnym miejscem do swobodnej zabawy. Zdając się tylko na siebie, najmłodsi uczą się samodzielności oraz odkrywają granice swoich możliwości. Jednocześnie wchodzą w rozmaite sytuacje społeczne, dzięki którym kształtują swoje postawy i zachowania wobec nauczycieli, kolegów oraz koleżanek.