Korzyści z zabaw sensorycznych. Zabawa czy coś więcej?

Zabawy sensoryczne stanowią jedną z grup zabaw, które w szczególny sposób sprzyjają rozwojowi mózgu i integracji pracy zmysłów u dzieci. Jednak na tym, że są angażujące oraz lubiane przez najmłodszych, nie kończą się ich zalety. Zobacz, jak gry i zabawy sensoryczne mogą wspierać rozwój, oraz które z nich są wykorzystywane w przedszkolach.

Co to są zabawy sensoryczne?

Zabawy sensoryczne dla dzieci to aktywności, które poprzez angażowanie różnych rodzajów zmysłów, pozwalają na odbieranie i analizowanie rozmaitych bodźców, co z kolei przyczynia się do rozwoju przetwarzania zmysłowego. Teoria integracji sensorycznej zakłada istnienie 7 zmysłów: smaku, węchu, dotyku, wzroku i słuchu, a także czucia głębokiego oraz równowagi, które również mogą być kształtowane poprzez zabawy sensoryczne. Cele takich aktywności to między innymi:

  • rozwój percepcji sensorycznej,
  • rozwój koordynacji wzrokowo-ruchowej oraz motoryki,
  • gromadzenie doświadczenia emocjonalnego,
  • wsparcie ogólnego rozwoju dziecka,
  • odkrywanie świata, w tym podstawowych praw fizyki i chemii, poprzez zabawę,
  • pobudzanie naturalnej ciekawości w poznawaniu otoczenia i zdobywaniu nowej wiedzy.

Zabawy sensoryczne w przedszkolu mogą stanowić także wsparcie działań w terapii zaburzeń.

Sprawdź też: Zabawy w przedszkolu – rodzaje zabaw organizowanych dla przedszkolaków

zabawa sensoryczna drewnianymi zabawkami

Na czym polegają zajęcia sensoryczne z dziećmi? 

Chociaż zabawy sensoryczne w przedszkolu mogą przyjmować różne formy, zasadniczo mają jeden cel. Ich głównym zadaniem jest dostarczanie różnorodnych bodźców sensorycznych, które oddziałują na jeden lub kilka zmysłów jednocześnie. Istotne jest jednak, by ilość wrażeń była dostosowana do zdolności poznawczych dziecka. Zabawy sensoryczne, które wpływają w tym samym czasie na zbyt wiele płaszczyzn, mogą doprowadzić do przebodźcowania, czyli swoistego „przeciążenia” mózgu. To z kolei często objawia się nadmierną aktywnością fizyczną, nieadekwatnymi reakcjami emocjonalnymi, czy unikaniem określonych rodzajów bodźców, np. dotyku. Z tego też względu najlepiej jest, gdy zabawy sensoryczne w przedszkolu lub domu angażują w naturalny sposób 1-3 zmysły.

Jakie są zabawy sensoryczne? 

Wiedząc, jakie cechy mają zabawy sensoryczne, co to jest i jakie spełniają cele, można pójść dalej, i przedstawić przykłady takich aktywności. Jak może być wspierana integracja sensoryczna? Ćwiczenia i zabawy, po które często sięga się w przedszkolu, wykorzystują na przykład: 

  • Zabawy z wykorzystaniem mas plastycznych i produktów spożywczych o różnych konsystencjach (mąka, ryż, kasza, ugotowany kisiel) – poprzez możliwość dotykania, przesypywania, lepienia, a nawet smakowania mózg otrzymuje wiele bodźców, które po przetworzeniu pozwalają tworzyć spójne doświadczenie sensoryczne.
  • Zabawy wodą i pianą – doskonale oddziałują na zmysł dotyku, a niekiedy także zapachu.
  • Malowanie palcami, odbijanie dłoni lub stóp – angażuje zmysły dotyku i wzroku.
  • Zabawa w smakowanie lub wąchanie – tego typu zabawy sensoryczne dla przedszkolaków otwierają dzieci na nowe smaki i zapachy, rozbudzają w nich także ciekawość świata,
  • Zabawy z chustami animacyjnymi i innymi akcesoriami – sprzyjają szczególnie rozwojowi koordynacji wzrokowo-ruchowej. Mogą wpływać także na zmysł równowagi.
  • Zabawy muzyczno-rytmiczne oraz taneczne – dostarczają bodźców słuchowych, ćwiczą koordynację, a także zachęcają do ekspresji artystycznej.
  • Ścieżka sensoryczna lub sensoryczna sala zabaw – wykorzystują elementy o różnych fakturach. Poprzez wrażenia, które wywołują, zachęcają dziecko do eksploracji świata i budowania doświadczeń zmysłowych.
  • Zabawa zabawkami sensorycznymi i manipulacyjnymi – uaktywnia wiele zmysłów jednocześnie, a także pozwala poszerzać wiedzę o świecie i sprzyja budowaniu nowych zainteresowań.
  • Aktywność na placu zabaw – plac zabaw, jako miejsce, które może angażować wiele zmysłów jednocześnie, jest idealną przestrzenią do zabaw sensorycznych. Źródłem bodźców mogą tu być na przykład: huśtanie się na huśtawkach, zabawa w piasku, na trawie lub utwardzanych alejkach, wspinanie się po drabinach, przechodzenie przez tunele, czy kręcenie się na karuzeli.

Przedszkole Bajeczka – miejsce przyjazne dzieciom

Szukasz miejsca, któremu można zaufać w kwestii bezpieczeństwa i jakości opieki? Sprawdź prywatne przedszkole w Warszawie Bajeczka! To nowoczesna placówka, która spełnia najwyższe standardy. Kolorowa i świetnie wyposażona stanowi komfortową przestrzeń, gdzie dzieci mogą wyrażać siebie. Z kolei wysoko wykwalifikowana i zarazem empatyczna kadra, szeroko rozumiana integracja sensoryczna, zabawy dostosowane do wieku, czy zajęcia językowe dodatkowo sprzyjają ich wszechstronnemu rozwojowi. Już teraz poznaj naszą ofertę!

ZOBACZ WIĘCEJ AKTUALNOŚCI