W przypadku wad wymowy lub opóźnionego rozwoju mowy warto zadbać o to, by dziecko uczęszczało na zajęcia logopedyczne. Przedszkole często wspiera rodziców w tym zakresie, oferując opiekę odpowiedniego specjalisty. Jak wygląda pomoc logopedyczna w przedszkolu? Kto może zostać nią objęty? Odpowiadamy na najważniejsze pytania.
Chociaż nie istnieją bezpośrednie przepisy mówiące o obowiązku zapewnienia dzieciom logopedy, przedszkole jest zobowiązane do organizowania pomocy psychologiczno-pedagogicznej dzieciom wymagającym wsparcia. W jej skład wchodzi także terapia logopedyczna.
Jeśli chodzi o zajęcia logopedyczne, przedszkole publiczne może dysponować własnym, etatowym specjalistą lub współpracować z poradnią psychologiczno-pedagogiczną prowadzoną przez gminę. Logopedia jest organizowana także w wielu przedszkolach niepublicznych.
Zadania logopedy w przedszkolu dokładnie wskazuje Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 9 sierpnia 2017 r. w sprawie zasad organizacji i udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach. Według tego dokumentu w kompetencjach logopedy znajduje się:
Logopeda przedszkolny powinien objąć pomocą wszystkie dzieci, które wymagają wsparcia, bez względu na wiek. Ich wytypowanie umożliwiają regularnie prowadzone badania przesiewowe. Na potrzebę uczestnictwa dziecka w zajęciach logopedycznych mogą wskazać również nauczyciele lub rodzice, którzy dzięki codziennemu kontaktowi z maluchem, łatwo zaobserwują niepokojące zmiany w obszarze komunikacji. Warto jednak wziąć przy tym pod uwagę specyfikę rozwoju mowy u dzieci. Ta powinna wykształcić się w pełni do 6-7 roku życia – wcześniej znów pewną normą rozwojową jest niewymawianie pewnych głosek czy brak płynności wypowiedzi.
Logopedia w przedszkolu często jest prowadzona bezpłatnie w ramach pomocy pedagogiczno-psychologicznej lub jako zajęcia dodatkowe. To ostatnie rozwiązanie zazwyczaj jest stosowane przez placówki niepubliczne. W ich przypadku koszt utrzymania logopedy przedszkole najczęściej pokrywa z czesnego. Niekiedy jednak rodzice płacą za takie zajęcia dodatkowo. Niezależnie od oferty placówki mogą oni jednak zdecydować się również na prywatną terapię logopedyczną dziecka. Jej koszt różni się w zależności od rejonu i wynosi od kilkudziesięciu do nawet 150 zł za 45- lub 60-minutową sesję.
Darmowe zajęcia z logopedą oferuje między innymi niepubliczne przedszkole w Warszawie Bajeczka. Nasza placówka zapewnia opiekę dzieciom od 2,5 roku życia do osiągnięcia obowiązku szkolnego, pozwalając nie tylko miło spędzać czas, ale również wspierając ich wszechstronny rozwój. Co więcej, prócz podstawowej oferty zajęć opiekuńczo-wychowawczych, przygotowaliśmy także szeroki pakiet zajęć dodatkowych. Co realizuje nasze przedszkole? Logopedia, język angielski, rytmika to zaledwie początek długiej listy. Już teraz poznaj nas bliżej! Nabór trwa przez cały rok w zależności od wolnych miejsc.
Gdy w grę wchodzą placówki takie jak przedszkole, logopeda powinien dobrać długość zajęć do możliwości poznawczych i wieku podopiecznych. W młodszych grupach nie powinny trwać one dłużej niż 20-30 min. Natomiast u dzieci 5-6 letnich, które mają już możliwość dłuższego skupienia uwagi, sesje bywają wydłużone do 45 minut. Warto przy tym pamiętać, że zajęcia logopedyczne w przedszkolu są prowadzone grupowo. Według przepisów może w nich uczestniczyć jednocześnie maksymalnie czworo dzieci.
Jak pracuje logopeda? Przedszkole często dysponuje dodatkowymi salami lub pomieszczeniami, gdzie są organizowane zajęcia. Cała terapia odbywa się w formie zabawy, a towarzyszące jej gry czy ćwiczenia pomagają dzieciom uczyć się poprawnej wymowy i rozwijają słuch fonematyczny – temu ostatniemu sprzyja także czytanie. Więcej o jego roli pisaliśmy tutaj: Zalety czytania dzieciom w przedszkolu.
Jeśli chodzi o przedszkole, logopeda może wprowadzić także ćwiczenia w parach, co dodatkowo sprzyja rozwojowi komunikacji i nauce współpracy. Specjaliści ci także doskonale wiedzą, jak motywować dziecko w przedszkolu, dzięki czemu terapia jest skuteczniejsza.